Mehveş Ayşe Bilginer Yazdı... TATİL BİTMEDEN..

mehvessss1

Mehveş Ayşe Bilginer
Aile Terapisti, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

 

Sevgili Anne-Babalar,
Uzun süren yaz tatilinin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Çocuklarımız yoğun geçen kış döneminden sonra, sizlerle birlikte sınırsız eğlencenin tadını çıkarmaktalar. Neredeyse tatil bitiyor ve onlar okul ortamındaki sosyal-duygusal ve bilişsel gelişimlerini eğitimcileri ve yaşıtlarıyla sürdürmeye devam edecekler. Günlerdir can sıkıntısını gidermeye çalıştığınız ve sadece ekran karşısında zaman geçirmemesi için ne yapacağınızı şaşırdığınız gerçeğiyle “Yaşasın!” dediğinizi duyar gibiyim..

Yaz dönemi boyunca onlarla güzel “anlar” biriktirebildiniz mi? Biliyorsunuz ki hayat biriktirebildiğimiz “anlardan” ve onların bizde bıraktığı duygulardan ibaret. Çocuğunuz yaş olarak büyüdükçe anlarında anne-baba dan çok kendi seçtikleri sosyal çevrelerindeki arkadaşları yer alacak. Özellikle okul öncesi dönemde henüz şansınız varken, hatıralarındaki  “anılar müzesine” sizinle olan kaliteli resimler bırakmalarına fırsat yaratmanızı öneririm. Eğer yoğun geçen iş gününün ardından eve geldiğinizde sadece otomatik pilota geçip kendinizi dinlendiriyorsanız bu fırsatları birer birer kaçırıyorsunuz demektir. Unutmayın; ergenlik döneminde bu anlarda yer alabilmek sizin için eskisi kadar kolay olmayacak.
İşte size birkaç öneri:

Hayal Kurun: Çocuğunuzla birlikte evde, doğada sırtüstü uzanıp, sesli olarak sizi mutlu edecek hayaller kurun. Yıldızları izleyin. Tıpkı bir meditasyon seansı gibi birbirinizin hayallerin gerçekleştiğini düşünü, duygularınızı dinleyip, seslendirin.. Çocuğunuzun sizin sadece kurallar koyan ve kontrol eden bir canlı olarak değil de yaşayan, nefes alan, istekleri olan bir birey olduğunuzu anlamasını sağlayacaktır.

Tamirat Yapın: Çocuğunuz yanınızda olmadan asla ampul değiştirmeyin, kırılan bir vazoyu yapıştırmayın, su akıtan musluğu sıkıştırmayın.. Çocuğunuzla bu aktiviteyi yaparken yaşına uygun olarak dahil olmasını sağlayın; el fenerini tutmak ya da yapıştırıcıyı sürmek vb.. Tamirat sırasında onunla yaptıklarınız hakkında konuşun. Bu yaşamın nasıl organize edildiği, çözüm odaklı düşünmeyi öğreten hayat okulunuz olacaktır.

Yürüyün: Yakın mesafede bir yere gideceğinizde arabayla hızlıca gitmek yerine yürüyerek gidin. Yolda güvenlik sağladığınızda adım adım ellerini bırakın ve onun özgüvenli bir şekilde yolu takip etmesine fırsat verin. Yavaşlayan bu tempo sayesinde; yolda gördüklerinizle ilgili sohbet edin, düşüncelerinizi birbirinize aktarın, yolu tanımasını, krokisini hafızasına kaydetmesini sağlayın. Daha sonra yolda gördüklerinizi birbirinize anlatın.

Onun Dünyasına Dahil Olun: Teknoloji oyunları elbette yaşamımızın bir parçası ve sınırlı süreyle ve kontrollü oyunlar kullanıldığında çocuğunuz için ayrı bir gelişim fırsatı. Kabul etmesek de çocuklarımız bu oyunları çok seviyor. Onunla birlikte oynamaya ne dersiniz? Size kendi çok iyi bildiği bir oyunu öğretmek ve hatta yapamadığınızı (!) görmek, onun kullandığı oyun dilini kullanmak robot olmadığınızı ona hissettirecektir.

Rutinler Değişmek İçindir: Hepimizin hayatında düzeni ve akıcılığı sağlayan bazı rutinler vardır, olmalıdır da. Peki ya bazen birlikte karar vererek bu rutinlerden çıkmak eğlenceli olmaz mı? Örneğin; oturma odasında uyuyakalma gecesi, masa yerine yere sereceğiniz bir piknik örtüsünde yemek yemek, abur-cubur saati vb..